grafické studio ABRUPTA
 

Varování před poplašnou zprávou


uveřejněno 01.01.2013, autor Administrator

Varování před poplašnou zprávou

Na konci roku nás překvapila poplašná emailová zpráva, která přišla na adresy našich klientů a paradoxně i nám. Tato zpráva se zdála být na první pohled jako důvěryhodná, jelikož odesílatelem byla žena a zcela neprůstřelnou češtinou nám tvrdila, že www stránky uvedené ve zprávě se jí ze záhadného důvodu nezobrazují v jejím prohlížeči. Ovšem jednalo se pouze o hoax ( hoax = poplašná zpráva).

Tato zpráva se tvářila zcela nevině, jelikož občas se stane, že některý z návštěvníků www stránek upozorní na nějakou tu chybičku, na kterou právě narazil nebo mu něco nejde. Jsme rádi, že jsou stále mezi námi tací, kteří upozorní a pomůžou. Proto jsme také této uživatelce odepsali, že chyba, kterou popisuje, nemohla nastat.

Čeština už není překážkou

Ovšem první varovný signál se ozval během chvíle, jelikož zpráva se nám během chvíle vrátila s tím, že uživatel s danou emailovou adresou neexistuje.

Další varovným signálem, jak jsme posléze zjistili, bylo, že tato zpráva přišla naším klientům na jejich hlavní email. V té chvíli jsme zpozornili a začali pátrat po důvodech a příčinách.

Zjistíme co se dá

V první fázi jsme oskenovali přílohu, která mohla být potencionálně nebezpečná, jelikož se jednalo o DOC soubor, který se občas používá pro infiltraci a napadení počítače, na kterém je spuštěn. Následně jsme si také zjistili všechny informace o souboru samotném (autor, datum vzniku apod.).

V druhé fázi jsme se zaměřili na doménu samotnou, jelikož se už v minulosti mnohokrát stalo, že doména nevinného vlastníka byla zneužita k podobným nekalým věcem, chtěli jsme proto zjistit všechny možné informace o odesílateli.

Zjištění bylo pro nás docela zajímavé, jelikož vlastníkem domény je Čech, i když byla doména registrována u australského registrátora. Tato doména byla registrována 17.12.2012, což je i datum vzniku souboru, který byl přílohou oné poplašné zprávy.

Nemusíte se bát, ale preventivně smažte

V současnosti už celý český Internet informuje o této poplašné zprávě, ale my jsme chtěli svým klientům ještě jednou vzkázat, že jejich www stránky jsou zcela v pořádku a že zpráva, kterou dostali je pouze hoax a nezakládá se na reálném základě, ale radši doporučujeme přílohu neotevírat a rovnou tento email smazat

Jen na závěr přidáváme vyjádření našeho poskytovatele webhostingu:

„Od rána k nám takových emailů už dorazilo několik tisíc, jejich další doručování jsme zablokovali a ze schránek na které již tato zpráva dorazila, ji postupně odmazáváme.“

Tedy je už zcela možné, že tato zpráva ve Vaší mailové schránce byla označena za SPAM a byla odstraněna.

 
 

Rychlý kontakt


724 220 888
info@abrupta.cz

 

Poslední přidané reference

Nový design www stránek WELMET Hudební soutěž Líheň má nový web Nové www stránky pro ČAOH Praktické reklamní předměty pro Welmet Nové designové nápojové lístky Galerie logotypů z dílny našeho studia